Jaka nawierzchnia jest dla Ciebie najlepsza?

Podczas tworzenia siłowni – małej, komercyjnej, prywatnej, a nawet domowej strefy ćwiczeń, warto przy wyborze odpowiedniej nawierzchni, wziąć pod uwagę dwa aspekty, które będą miały wpływ na wykorzystaną przestrzeni i sam trening:

  1. Funkcje, które ma spełnić mata na danej powierzchni;
  2. Jakie typy treningów będą wykonywane na siłowni, a co za tym idzie, jakie strefy będzie miała wydzielona siłownia;

Przed dokonaniem wyboru idealnej powierzchni i wydzielenia stref siłowni, pierwszą ważną kwestią jest zastanowienie się, jaką rolę ma spełnić zakupiona do pomieszczenia mata. Wyróżnić możemy 3 kluczowe funkcje:

  • ochronna;
  • stabilizująca;
  • izolacyjna.

Funkcja ochrona, ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo nawierzchni, która będzie znajdować się pod mata. Jeśli w danej strefie będą wykorzystywane duże ciężary, należy zadbać o to, aby mata była wystarczająco gruba, by podczas treningu, nie uszkodzić podłogi pod spodem.

Funkcja stabilizująca, sprawi, że wykonany trening będzie satysfakcjonujący, a przy tym, nie narazimy się na kontuzję spowodowaną brakiem równowagi. Stabilizacja podczas wykonywania ćwiczeń jest kluczowa, zwłaszcza przy ćwiczeniach statycznych, z dużym obciążeniem, aby nie stracić równowagi podczas treningu. Prawidłowe utrzymanie postawy zależy nie tylko od indywidualnych cech sportowca, ale także od warunków na jakich wykonuje dane ćwiczenie.

Funkcja izolacyjna, tutaj znaczenie ma to, co będzie znajdować się pod matą, a także, w jakim miejscu będzie znajdować się strefa ćwiczeń. Odpowiednia izolacja będzie chronić użytkowników przed zimnem, jakie potrafi być generowana od podłoża. Jeśli pod matą będą znajdować się płytki lub siłownia będzie umiejscowiona w niższych partiach budynku jak np. piwnica, mata uchroni przed zimnem, które będzie wytwarzać nawierzchnia znajdująca się pod matą. Należy mieć jedna na względzie, że będzie to działać także w drugą stronę. W przypadku gdy siłownia będzie posiadała ogrzewanie podłogowe, izolacja sprawi, że do pomieszczenia będzie przekazywana mniejsza ilość ciepła. Izolacja powierzchni, wpływa również na hałas jaki potrafi wydobywać się podczas ćwiczeń. Ogromne znaczenie ma to w przypadku, gdy sala treningowa będzie znajdować się na piętrze. Izolacja zneutralizuje hałas i drgania w niższych partiach budynku, jakie występują podczas wykonywania treningu.

W przypadku drugiego punktu, warto skupić się na 3 strefach, jakie pojawiają się na siłowniach:

  • statyczna,
  • funkcjonalna,
  • cardio.

W zależności od wybranej strefy, jakie będzie posiadała siłownia, konieczne jest dobranie dla niej odpowiedniej nawierzchni, która będzie odporna i odpowiednia dla danej strefy ćwiczeń.

Strefa statyczna – w niej skupiamy się na ćwiczenia z użyciem hantli i dużych ciężarów. Nawierzchnia jaką wybierzemy, ma kluczowe znaczenie, aby utrzymać stabilizację sylwetki przy np. martwym ciągu czy przysiadach z obciążeniem. Jakie nawierzchnie polecamy do wskazanej strefy? Idealnie sprawdzą się maty o większej grubości, minimum 20 mm, takie jak:

W strefie funkcjonalnej, głównie wykonuje się ćwiczenia zarówno statyczne jak i dynamiczne. Będzie to miejsce w którym wykonamy swój plan treningowy indywidualnie lub grupowo. Co ważne, dla wskazanej strefy zalicza się również crossfit, który skupia się wykonywaniu ćwiczeń dynamicznych, ale także podnoszeniu średnich i małych ciężarów. Nawierzchnie jakie sprawdzą się do strefy funkcjonalnej, powinny mieć minimum 15mm. Będą to produkty:

Ostatnia strefa jaka występuje, to cardio. Głównie wyposażona jest w sprzęty, tj: bieżnie, maszyny eliptyczne (np. orbitrek) rowerki, steppery. Ponieważ nie będą tu wykorzystywane ciężary, strefa może zostać wyposażona w mniejszej grubości maty. Nawierzchnie odpowiednie dla strefy cardio to:

Pavi Sorte w swojej ofercie posiada różne maty, które można idealnie dopasować do swoich potrzeb.

Wybór odpowiedniej nawierzchni jest ważnym krokiem podczas projektowania swojego miejsca ćwiczeń. Warto wtedy postawić na jakość produktu, aby nawierzchnia służyła przez długie lata. Jeśli natomiast nadal nie jesteś pewien, jaki produkt wybrać, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i dobierzemy matę idealną dla Ciebie.